Köksskolan

 

Lyssna och lär!

I Köksskolan, som ligger mitt på mässgolvet, kan du som besökare lära dig mer om råvaror, tillagning och smaker.
Köksskolan får varje dag besök av skickliga kockar med äkta passion för matlagning.
Mässan 2018 går under temat ”Hållbar Smak”.

I anslutning till Köksskolan har vi vår ”levande kokbok” där du som besökare kan träffa din favoritkock efter showen. Här bjuds det på smakprover och svar på dina gastronomiska frågor.

Programledare alla dagar är Johnny Johansson, Rickard Halleröd och Maria Zihammou.

 

PROGRAM KÖKSSKOLAN PÅ PASSION FÖR MAT 2018
Programledare alla dagar Johnny Johansson, Maria Zihammou och Rickard Halleröd.


Fredag 2 mars öppettider 10.00 – 20.00

11.00 – 11.20 ”Vad är hållbar smak?” Alexandra Zazzi
11.30 – 11.50 ”Kål – alltid rätt!” Pelle Danielsson
12.00 – 12.50 Kockduell Katja Palmdahl, Tareq Taylor + Veronica Svensson, Edin Dzemat
13.00 – 13.20Pizza på vårt sätt” Lottas Bak & Form och Almnäs Bruk
13.30 – 13.50 ”Modern västsvensk gastronomi” Johan Björkman
14.00 – 14.20 ”Från bonde till maträtt” Veronica Svensson
14.30 – 14.50Ett år på Sjömagasinet” Ulf Wagner och Gustav Trägårdh
14.55 – 15.00 Göteborgs Fiskauktion – live
15.00 – 15.20 ” Gammal är äldst…” Robert Maglia
15.30 – 15.50 ”Tareq Taylor Made” Tareq Taylor
* 15.55 – Intervju med Per-Olof Ingemarsson, Bjärefågel
16.00 – 16.20 ”Goda smaker som håller!” Sebastian Mannerström och Crister Svantesson
16.25 – 16.30 Göteborg Fiskauktion – live
16.30 – 16.45 ”Naturviner” Anders Arena
16.50 -17.10 ”Smakfull fingermat” Camilla Parkner
17.15 – 17.45 ”Mästarmöte” Edin Dzemat, Stefan Holmström Crister Svantesson Tareq Taylor
17.50 – 18.00 Auktion till förmån för Göteborgs Stadsmission
18.00 – 19.30 Vickning med smaktallrikar för hela publiken till förmån för Göteborgs Stadsmission

Lördag 3 mars öppettider 09.30 – 18.00

10.30 – 10.50 ”Hel kyckling – hållbar mat och smak!” Tareq Taylor
11.00 – 11.20 ”Sweet Taco Surprice” Fredrik Gustafsson
11.30 – 11.50 ”Grönt i världsklass” Ola Andersson
12.00 – 12.20 Mat med vintergrönt” Patrick Sewerin, Gunnebo Slott
12.25 – 12.30 Göteborgs Fiskauktion – live
12.30 – 12.50 Ett år på Sjömagasinet” Ulf Wagner och Gustav Trägårdh
13.00 – 13.20 Utnämning av Årets Eldsjäl” Kajodlingen, William Baily och Jonas Lind
13.30 – 13.50 ”Hållbar säsongsmat” Katja Palmdahl och Anna Bonde
14.00 – 14.20 ”Goda smaker som håller” Sebastian Mannerström och Crister Svantesson
14.30 – 14.50 Fermenterade grönsaker – Trend eller tradition?” Edin Dzemat
14.50 -15-00 Göteborgs Fiskauktion – live
15.00 – 15.20 ”Smaker från Halland” Stefan Holmström
15.30 – 15.50 ”Bifftartar på enkelt vis” Theres Andersson
16.00 – 16.20Chef Exchange Europe” Vicky Bishop, Gibraltar och Katja Palmdahl
16.30 -16.50 ”Västafrikanska smaker” Sarah Coulibaly,
17.00 – 17.20 Auktion till förmån för Göteborgs Stadsmission

Söndag 4 mars Familjedagen öppettider 10.00 – 17.00

11.00 – 11.20 ”God vardagsmat” Tareq Taylor
11.30 – 11.50 ”För smått som är gott!” Anna Bonde och Katja Palmdahl
12.00 – 12.20 Grön vardagsmat för hela familjen Maria Zihammou med döttrar
12.30 – 12.50 Musslor – världens bästa snabbmat Janne Bark, Musselbaren
* 12.55 – Intervju om potatis med AnnaKarin Hamilton, Svensk Potatis
13.00 – 13.20 ” Hållbara rester – potatis hela vägen Elenor Schütt och AnnaKarin Hamilton
13.30 – 13.50 Barn lagar mat med Leif Leif Mannerström
13.55 – 14.00 Göteborgs Fiskauktion – live
14.00 – 14.20 ”Enkla, goda fiskrätter som alla tycker om” Mats Nordström och Ulrika Forsell
14.30 – 14.50 Växtbaserad matkärlek Therese Elgqvist
15.00 – 15.30 Stor utlottning och auktion av mässans produkter till förmån för Göteborgs Stadsmission

*Rubrikerna i programmet uppdateras löpande. 
Med reservation för ändring.

← FöregåendeNästa →