Köksskolan

 

Lyssna och lär!

I Köksskolan, som ligger mitt på mässgolvet, kan du som besökare lära dig mer om råvaror, tillagning och smaker.
Köksskolan får varje dag besök av skickliga kockar med äkta passion för matlagning.
Mässan 2018 går under temat ”Hållbar Smak”.

I anslutning till Köksskolan har vi vår ”levande kokbok” där du som besökare kan träffa din favoritkock efter showen. Här bjuds det på smakprover och svar på dina gastronomiska frågor.

Programledare alla dagar är Johnny Johansson, Rickard Halleröd och Maria Zihammou.

 

PROGRAM KÖKSSKOLAN PÅ PASSION FÖR MAT 2017
Programledare alla dagar Johnny Johansson, Maria Zihammou och Rickard Halleröd

*Programmet för Köksskolan 2018 presenteras närmare mässan. 

Fredag 24 februari öppettider 10.00 – 20.00 

11.00 – 11.25 ”Zazzis Taco´s” Alexandra Zazzi
11.30 – 11.55 ”Grönsaker i säsong” Pelle Danielsson och Johan Björkman
12.00 – 12.50 Kockduell med Crister Svantesson och Katja Palmdahl
* 12.55 – Intervju med Ola Jonsson Göteborgs nya bryggeri
13.00 – 13.25 ”Smaka på Västsverige- Odlad fisk” Diana Olsson Waage och Patrik Sewerin
13.30 -13.55 ”Älskade smaker från Halland” Stefan Holmström
14.00 – 14.25 ”Smör + Ägg = Kärlek!” Gustav Trägårdh
14.30 – 14.55 ”Ostron, passionsfrukt och hummer” Ulf Wagner
15.00 – 15.25 Grappa, amaro och vin i maten Robert Maglia
15.30 – 15.50 ”Sill i dill” Mats Nordström
* 15.55 – Intervju med Georg Jallow, Werners Gourmetservice
16.00 – 16.15 ”Vinägerskola” Kunskap om syrans betydelse i maten
16.20 – 16.45 ”Scandalicious!” Anna Bonde
16.50 – 17.10 ”Grilla med gröna ägget!” Andreas Mathiasson och Jonas Andersson
17.15 – 17.45 ”Mästarmöte Med bl.a. Edin Dzemat, Stefan Holmström, Crister Svantesson från Kockarnas Kamp,
17.50 – 17.55 Intervju ”Kryddan Tamam från Bergsjön”
18.00 – 19.30 Vickning med smaktallrikar för hela publiken till förmån för Göteborgs Stadsmission

Lördag 25 februari öppettider 09.30 – 18.00 

10.30 – 10.55 ”Grön Kärlek” Katja Palmdahl
11.00 – 11.25 ”Zazzis Taco´s” Alexandra Zazzi
11.30 – 11.55 ”Mat med Kärlek!” Leif Mannerström och Crister Svantesson
12.00 – 12.25 ”Smaka på Västsverige – Kvalitetskött” Ellika Mogenfeldt, Katja Palmdahl, Märtha Jansdotter
12.30 – 12.55 ”Ostron, passionsfrukt och hummer” Ulf Wagner
13.00 – 13.05 ”Utnämning av Årets Eldsjäl” Leif Mannerström
13.10 – 13.30” Trendspaning” Annica Pettersson, Matts Johansson, Patrik Sewerin
13.35 – 14.05 ” Passion för Mat 10 år!
14.10 – 14.30 ” Hyllning till kocken”
Inklusive Intervju med Stefan Holmström 50 år som kock
14.35 – 14.55 ”It´s like a box of chocolate!” Fredrik Gustafsson
15.00 – 15.25 “England vs Holland” Tom Griffith och Bas Oonk
15.30 – 15.55 ”Tång – Havets Primörer” Linnéa Sjögren och Sofia B.Olsson
16.00 – 16.25 ”Matkärlek över gränserna” Anna Bonde + Nadja Hashem
16.30 – 16.55 ”Mer BBQ åt folket” Michael Sigurdson och Ove Feeser

Söndag 26 februari Familjedagen öppettider 10.00 – 17.00 

11.00 – 11.25 ”Mat för barns smaklökar” Anna Bonde och Katja Palmdahl
11.30 – 11.55 ”Råraka på 2 sätt” Gry Svedung
12.00 – 12.25 ”Egna smoothies” Nora och Siri
12.30 – 12.55 ” Smaka på Västsverige – Gårdsbutiker och pannkakor” Ida och Daniel Equitz
* 13.00 – Intervju med Guldhedsskolan (bästa matglädjeskola), Annika Ramm och Christina Edlund!
13.05 – 13.30 ”Sushi” Mats Nordström och dottern Martha
13.35 – 14.00 ”Barn lagar mat med Leif” Leif Mannerström
14.30 – 14.50 ”Äkta mat med kärlek” Antonio Gurero
15.00 – 15.50 Stor utlottning och auktion av mässans produkter till förmån för Göteborgs Stadsmission

*Rubrikerna i programmet uppdateras löpande. 
Med reservation för ändring.

← FöregåendeNästa →