Program Köksskolan på Passion för Mat 2019

Programmet uppdateras kontinuerligt med rubriker vad som ska lagas


 

Fredag 1 mars
öppettider 10.00–20.00

10.45 – 11.00 ”Köksskolan hälsar välkomna!”
11.00 – 11.20 ”Ypperligt goda smaker och bästa hälsan” Alexandra Zazzi
11.20 – 11.30 ”Vi tittar djupt ner i grytornaMatprat med Tomas Tengby
11.30 – 11.50 ”Kålpudding – modern och hållbar!” Pelle Danielsson
12.00 – 12.50 Matsvinnsgaloppen Kockar lagar mat på matsvinn
13.00 – 13.20 ”Odla och förvara” Gunnebo Slott och Trädgårdar (Smaka på Västsverige)
13.30 – 13.50 Johan Björkman
14.00 – 14.20 ”Specialkost är det nya normalkost” Rebecca Olsson (vegansk, glutenfri klimatsmart)
14.30 – 14.50 ”Gigas och Edulis med smarriga tillbehör Gustav Trägårdh
14.55 – 15.00 Göteborgs Fiskauktion - live
15.00 – 15.20 ”Grundsåsen, såser från början till slut” Robert Maglia
15.30 – 15.50 ”Mat som gör gott från grunden” Tareq Taylor
15.55 – 16.20 ”Husmanskosten förr och nu” Katja Palmdahl, Stefan Holmström, Leif Mannerström, Crister Svantesson
16.25 – 16.30 Göteborg Fiskauktion - live
16.30 – 16.45 ”Bli proffs i köket med rätt utrustning” Laila Sjöfors och Pehr Gärdhagen
16 .50 – 17.10 ”Fredagsmys från hav & land” Camilla Parkner
17.15 – 17.45 ”Mästarmöte” Kockar tävlar i lökhackning, marängvisp, m.m.
17.50 – 18.00 Auktion till förmån för Göteborgs Stadsmission
18.00 – 19.30 Vickning med smaktallrikar för hela publiken till förmån för Göteborgs Stadsmission

Lördag 2 mars
öppettider 09.30–18.00

10.30 – 10.50 ”Rena höga smaker” Thomas Sjögren
11.00 – 11.20 ”Nästan en mazarin” Fredrik Gustafsson
11.30 – 11.50 ”Råvaror, tid och kärlek” Ola Andersson
12.00 – 12.20 ”Odla och förvara” Gunnebo Slott och Trädgårdar (Smaka på Västsverige)
12.25 – 12.30 Göteborgs Fiskauktion - live
12.30 – 12.50 ”Att koka soppa på en spik” Ulf Wagner
13.00 – 13.20 Utnämning av Årets Eldsjäl” Patrik Sewerin
13.30 – 13.50 ”Inspirera med dina bilder på Instagram” Katja Palmdahl och Therese Elgquist
13.55 – 14.20 ”Husmanskosten förr och nu” Katja Palmdahl och Stefan HolmströmLeif Mannerström, Crister Svantesson
14.30 – 14.50 ”Hållbart från havet med inspiration från Japan” Sofia B Olsson
14.50 -15-00 Göteborgs Fiskauktion - live
15.00 – 15.20 ”En klassiker i kycklingkläder” Stefan Holmström
15.30 – 15.50 ”Hållbart kött av get” Patrik Sewerin och Elisabeth Forsdahl (Smaka på Västsverige)
16.00 – 16.20Burgare och Bärs” Peter Iwers och Coffe
16.30 -16.50 ”Fiskkonserver i världsklass!” Thomas Cruz Kollberg och Adriaan van de Plasse
17.00 – 17.20 Auktion till förmån för Göteborgs Stadsmission

Söndag 3 mars Familjedagen
öppettider 10.00–17.00

11.00 – 11.20 ”Fiskskola för familjen” Sjömatsfrämjandet
11.30 – 11.50 ”Kungens soppa” Anna Bonde
12.00 – 12.20 ”Taco's på nytt sätt” Maria Zihammou med döttrar
12.30 – 12.50 ”Odla och förvara” Gunnebo Slott och Trädgårdar (Smaka på Västsverige)
* 12.55 – Intervju Snabb och enkel vardagsmat från grunden, Mikael Krantz
13.00 – 13.20 ”Cute Cupcakes” Gry Svedlund
13.30 – 13.50 Barn lagar mat med Leif Leif Mannerström, Elsa, Siri och Nova
13.55 – 14.00 Göteborgs Fiskauktion - live
14.00 – 14.20 ”Fransk söndagsmiddag” Crister Svantesson och Yohan Adell von Corswant
14.30 – 14.50 ”Vildsvinskött på matbordet” Susanne Dicksson (Smaka på Västsverige)
15.00 – 15.30 Stor utlottning och auktion av mässans produkter till förmån för Göteborgs Stadsmission

*Rubrikerna i programmet uppdateras löpande. 
Med reservation för ändring.