Program Köksskolan 2017

PROGRAM KÖKSSKOLAN PÅ PASSION FÖR MAT 2017
Programledare alla dagar Johnny Johansson, Maria Zihammou och Rickard Halleröd

*Rubrikerna i programmet uppdateras löpande. 

Fredag 24 februari öppettider 10.00 – 20.00 

11.00 – 11.25 ”Zazzis Taco´s” Alexandra Zazzi
11.30 – 11.55 ”Grönsaker i säsong” Pelle Danielsson och Johan Björkman
12.00 – 12.50 Kockduell med Crister Svantesson och Katja Palmdahl
* 12.55 – Intervju med Ola Jonsson Göteborgs nya bryggeri
13.00 – 13.25 ”Smaka på Västsverige- Odlad fisk” Diana Olsson Waage och Patrik Sewerin
13.30 -13.55 ”Älskade smaker från Halland” Stefan Holmström
14.00 – 14.25 ”Smör + Ägg = Kärlek!” Gustav Trägårdh
14.30 – 14.55 ”Ostron, passionsfrukt och hummer” Ulf Wagner
15.00 – 15.25 Grappa, amaro och vin i maten Robert Maglia
15.30 – 15.50 ”Sill i dill” Mats Nordström
* 15.55 – Intervju med Georg Jallow, Werners Gourmetservice
16.00 – 16.15 ”Vinägerskola” Kunskap om syrans betydelse i maten
16.20 – 16.45 ”Scandalicious!” Anna Bonde
16.50 – 17.10 ”Grilla med gröna ägget!” Andreas Mathiasson och Jonas Andersson
17.15 – 17.45 ”Mästarmöte” Med bl.a. Edin Dzemat, Stefan Holmström, Crister Svantesson från Kockarnas Kamp.
17.50 – 17.55 Intervju ”Kryddan Tamam från Bergsjön”
18.00 – 19.30 Vickning med smaktallrikar för hela publiken till förmån för Göteborgs Stadsmission

Lördag 25 februari öppettider 09.30 – 18.00 

10.30 – 10.55 ”Grön Kärlek” Katja Palmdahl
11.00 – 11.25 ”Zazzis Taco´s” Alexandra Zazzi
11.30 – 11.55 ”Mat med Kärlek!” Leif Mannerström och Crister Svantesson
12.00 – 12.25 ”Smaka på Västsverige – Kvalitetskött” Ellika Mogenfeldt, Katja Palmdahl, Märtha Jansdotter
12.30 – 12.55 ”Ostron, passionsfrukt och hummer” Ulf Wagner
13.00 – 13.05 ”Utnämning av Årets Eldsjäl” Leif Mannerström
13.10 – 13.30” Trendspaning” Annica Pettersson, Matts Johansson, Patrik Sewerin
13.35 – 14.05 ” Passion för Mat 10 år!
14.10 – 14.30 ” Hyllning till kocken”
Inklusive Intervju med Stefan Holmström 50 år som kock
14.35 – 14.55 ”It´s like a box of chocolate!” Fredrik Gustafsson
15.00 – 15.25 “England vs Holland” Tom Griffith och Bas Oonk
15.30 – 15.55 ”Tång – Havets Primörer” Linnéa Sjögren och Sofia B.Olsson
16.00 – 16.25 ”Matkärlek över gränserna” Anna Bonde + Nadja Hashem
16.30 – 16.55 ”Mer BBQ åt folket” Michael Sigurdson och Ove Feeser

Söndag 26 februari Familjedagen öppettider 10.00 – 17.00 

11.00 – 11.25 ”Mat för barns smaklökar” Anna Bonde och Katja Palmdahl
11.30 – 11.55 ”Råraka på 2 sätt” Gry Svedung
12.00 – 12.25 ”Egna smoothies” Nora och Siri
12.30 – 12.55 ” Smaka på Västsverige – Gårdsbutiker och pannkakor” Ida och Daniel Equitz
* 13.00 – Intervju med Guldhedsskolan (bästa matglädjeskola), Annika Ramm och Christina Edlund!
13.05 – 13.30 ”Sushi” Mats Nordström och dottern Martha
13.35 – 14.00 ”Barn lagar mat med Leif” Leif Mannerström
14.30 – 14.50 ”Äkta mat med kärlek” Antonio Gurero
15.00 – 15.50 Stor utlottning och auktion av mässans produkter till förmån för Göteborgs Stadsmission

*Rubrikerna i programmet uppdateras löpande. 
Med reservation för ändring.